Poznaj Polskę

Wycieczka Kraków - Zakopane 20-22.06.2022 r

W dniach 20 - 22 czerwca 2022r. uczniowie klasy ósmej udali się na trzydniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego, która była dofinansowana z rządowego Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę 2022”.  W wycieczce wzięło udział 18 uczniów. Została ona zorganizowana zgodnie z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez MEiN.  Program wycieczki obejmował zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie – oddziały Galeria Sztuki XIX Wieku w Sukiennicach oraz Dom Jana Matejki. Uczniowie zwiedzili również historyczny zespół miasta Krakowa oraz Zakopane.

Trasa z Brzeźnicy do Krakowa liczyła 584 km, więc dotarliśmy do Krakowa trochę zmęczeni lecz pełni zapału ruszyliśmy zwiedzać jedno z najpiękniejszych i najważniejszych historycznie i kulturowo miast w Polsce. Wędrując ulicami Krakowa przeszliśmy przez Planty i dotarliśmy do Starego Miasta. Podziwialiśmy piękno zabytkowej architektury, zobaczyliśmy słynny Kościół Mariacki na Rynku Głównym z zabytkowym drewnianym ołtarzem Wita Stwosza, przysiedliśmy na chwilę pod pomnikiem Adama Mickiewicza, zobaczyliśmy Sukiennice oraz przeszliśmy pod Bramą Floriańską. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem piękna historycznego centrum miasta. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Podziwialiśmy piękno flory, uczniowie poznali wiele faktów i ciekawostek z życia roślin. Niektórzy uczniowie poczynili nawet plany swoich przyszłych ogrodów zainspirowawszy się poszczególnymi ekspozycjami. Na koniec tego długiego dnia udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do Schroniska Młodzieżowego „Oleandry”.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem, po czym ruszyliśmy w kierunku Starego Rynku aby zwiedzić ekspozycje Muzeum Narodowego oddział w Sukiennicach. Uczniowie podziwiali piękno malarstwa polskiego i światowego, które do tej pory poznawali jedynie na podstawie reprodukcji i opisów w podręcznikach do plastyki. Największe wrażenie zrobił na uczniach obraz Jana Matejki „Hołd pruski”. Kolejnym punktem naszej wycieczki był inny oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – Dom Jana Matejki. Uczniowie zwiedzili pracownię artysty, zobaczyli w jakich warunkach mieszkał i tworzył oraz mieli okazję zobaczyć inne, mniej znane obrazy malarza. Zakupiwszy pamiątki na Starym Rynku, udaliśmy się w kierunku Wzgórza Wawelskiego. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Prywatne Apartamenty Królewskie oraz wystawę pt.: Wawel Zaginiony. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem państwowych zbiorów sztuki, architektury oraz wnętrz zamku. Po obiedzie, który zjedliśmy w restauracji na Wzgórzu Wawelskim, ruszyliśmy w dalszą podróż w kierunku Zakopanego. Stolica polskich Tatr przywitała nas piękną pogodą więc mieliśmy wspaniałe widoki na Gubałówce, na którą wjechaliśmy wagonikiem Polskiej Kolei Linowej. Oczywiście największe wrażenie na uczniach zrobił widok Giewontu, więc przypomnieliśmy sobie legendę o Śpiącym Rycerzu. Zjechawszy kolejką na dół udaliśmy się na Krzeptówki aby zobaczyć Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Uczniom niezmiernie spodobał się zakopiański styl architektoniczny. Zauważyli przywiązanie górali do drewna, tradycji oraz dbałość o najmniejszy detal aby budynki były nie tylko funkcjonalne ale i piękne. Mieliśmy okazję zobaczyć również Wielką Krokiew – skocznię narciarską, którą kojarzą wszyscy fani sportów zimowych. Obowiązkowym punktem zwiedzania Zakopanego był także spacer na Krupówkach, gdzie uczniowie zakupili pamiątki. Po całym dniu pełnym wrażeń, zjedliśmy kolację oraz udaliśmy się na spoczynek w uroczym pensjonacie Willa Wiktoria 2, gdzie przywitano nas z prawdziwie góralską gościnnością.

Ostatniego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Mieliśmy do pokonania 680 km. Na szczęcie droga minęła dość szybko i późnym wieczorem zajechaliśmy do Brzeźnicy. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy byli zadowoleni. Udało nam się zrealizować wszystkie założenia programowe. Dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki o nazwie „Poznaj Polskę 2022”, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy mieli możliwość obcować z kulturą i sztuką oraz poznać obiekty dziedzictwa narodowego.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki, które są dostępne w Albumie fotograficznym.

Magdalena Dopierała

Paulina Kuzior